השפעת וותק הנהג

הדפסה

חברות הביטוח השונות מגדירות את פוליסות הביטוח שלהן על פי כל מיני נתונים המבוססים על מחקרים סטטיסטיים, המציגים את מנגנון הערכת הסיכונים של סקטור כזה או אחר באוכלוסיה, ורמת הפרמיות של כל חברת ביטוח לפי הסיכוי היחסי שהיא תצטרך לשלם לבעלי הפוליסה השונים את כספי הביטוח.
ככל שמבחינת חברת הביטוח, גדל הסיכון, כך גדלה גם הפרמיה של ביטוח עצמו. גם אם מדובר בביטוח חובה, בביטוח מקיף או בביטוח צד ג', חברת הביטוח יכולה לקבוע פרמטרים שלפיה יקבע גודל הפרמיה. כמובן שבהתאם תיקבע הדרישה למערכת מיגון כזו או אחרת ברכב, באופנוע וכיוצא בזה. ויש גם את השפעת גיל וותק הנהג על עלויות ביטוח רכב. פרמטרים בהם מתחשבות חברות הביטוח הם, השווי של הרכב בשוק, ואם הוא יקר אז הפרמיה תעלה בהתאם. האם אזור המגורים שבו חונה הרכב הוא מועד בדרך כלל לגניבות, האם הנהג עצמו הוא נהג חדש או נהג וותיק, כאשר מבחינה סטטיסטית ליותר נהגים חדשים מועדים להיקלע לסיטואציה של תאונת דרכים. כמו כן, אם יש לבעל הרכב תיק הרשעות תעבורה קודמות, סימן שהנהג הוא בעייתי, מה שמבחינת חברות הביטוח מחייב העלאה של הפרמיה. לשם ההגדרה, נהג וותיק הוא נהג שגילו הוא יותר מ-24 ויש לו רישיון יותר משניים עשר חודשים. בין הקריטריונים שלא משפיעים על הביטוח ניתן למצוא את תשתיות אזור המגורים של הנהג (סימון כבישים, תחזוקת שלטים ורמזורים ותמרורים וכו') מזג האוויר והמקצוע של הנהג.

בנוסף, מבחינת חברות הביטוח ורשויות החוק יש אחדות דעים לגבי ההגדרות השונות של סוגי הנהגים, סוגי הרכבים וכדומה, על מנת שניתן יהיה להשוות בין הפעולות השונות שניתן וצריך לנקוט כלפי כל אחד מן הסטאטוסים המוגדרים בחוק, והאימוץ של ההגדרות הללו על ידי חברות הביטוח. בנוסף לנהג וותיק, יש נהג חדש, שאינו אוחז ברישיון נהיגה יותר משניים עשר חודשים, נהג צעיר, נהג מזדמן ועוד.